Hizmet Anlayışımız
Toplam kalite anlayışı doğrultusunda müşteri memnuniyetini ve güvenini her dönemde daha üst düzeye çıkarmak için mesleki alandaki gelişmeleri ve yenilikleri takip ederek çalışmalarına yansıtmaktadır. Müşteri gereksinimleri analiz edilerek yararlanabilecekleri hizmet alanı belirlenmekte ve uygun müşteri hizmet planı hazırlanmaktadır.

Hizmetlerimizin kalite ve değerinin doğru algılanabilmesi için etkin iletişim kurulmaktadır. Sunduğumuz hizmetlerin güvenilirliği, kalitesi ve mesleki sorumluluklarımız da dikkate alınarak hizmet ücretimiz uygun ve adil biçimde belirlenmektedir. Müşterilerimizin, bizden almış oldukları hizmetleri değerlendirmesi, hizmet kalitemizi güçlendirecektir.

Yenilikçi uygulamaları ile öncü olma özelliğini koruyan Bafra Express şehirlerarası otobüs işletmeciliği ilkleri ve ilkeleriyle de sektörün standartlarını belirlemeyi sürdürmektedir.

Rekabette farklılaşmak için insana ve müşteriye katılan değerlere yatırım yapma vizyonunu benimseyerek, bilet satış noktalarımızda da bu konuda fark yaratan uygulamalar hayata geçiriyoruz. Çözüm ortakları ve müşteri memnuniyeti konusundaki değerleri kaybetmeden, her geçen gün daha iyi hizmet anlayışıyla sektörde faaliyet gösteren gözde firmalar arasında yer almaktadır.

İLETİŞİM

Genel Müdürlük

Telefon

 

: Alparaslan Mah. Uluçay Cad. Alaçam Yeni Otogar Alaçam/SAMSUN/TÜRKİYE
: (0362) 622 00 36
: (0362) 544 16 65